AEROPRESS

DEMLEME REHBERİ

AEROPRESS HAKKINDA

Mucidi ABD’li Alan Adler isimli bir kahve severdir. AeroPress sadece 2005 yılından beri kullanılıyor olmasına rağmen tasarımı ve sayısız demleme tekniğiyle birçok kahve uzmanı arasından en sevilen demleme türü olarak yerini almıştır. Dünya genelinde AeroPress Şampiyonalarının düzenleniyor olması, bu küçük demleme ekipmanının çok yönlülüğünü ve kalitesini göstermektedir.

DEMLEMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE

Taze Kahve:  Lezzetli bir fincan kahvenin en önemli unsuru, kaliteli ve taze kavrulmuş çekirdeklerdir. Kavrulduktan sonraki ikinci haftaya kadar en iyi lezzeti alabilirsiniz.

Arıtılmış veya Kaynak Suyu:  En iyi sonuçlar için kaynak suyu veya arıtılmış su kullanın. Musluk suyunda çok fazla çözünmüş katı madde olduğu için demlemenizi olumsuz şekilde etkileyecektir.

Terazi:  Kahve demlemek için bir terazi kullanmalısınız. Kullanacağınız kahve miktarını bu şekilde kolayca ölçebilirsiniz. Demleme tutarlılığını ve kalitesini gerçekten etkileyeceğini fark edeceksiniz.

DEMLEME ADIMLARI

 

Aeropress için  1:15 kahve-su oranı ile başlayabilirsiniz. Her 1 gram kahve için 15 gram su anlamına gelir. Oranı sizin için ideal bir tat oluşturacak şekilde değiştirerek geliştirebilirsiniz.

  • 15 gram ince-orta öğütülmüş kahve
  • 225g su
  • 1.45 dakika demleme süresi

TERS DEMLEME YÖNTEMİ

Burada anlatılan demleme yöntemi Aeropress’in ters çevrilerek yapılan demleme yöntemidir. Siz kendi kutu ve kitapçığında yazdığı şekilde düz olarak da demleyebilirsiniz.

1- Aeropresinizi ters çevirin ve ön ısıtma için biraz sıcak su doldurun.

2- Aeropress’in kapağına bir kağıt filtre yerleştirin. Kapağını bir kap üzerine yerleştirin ve sıcak su ile ıslatın.

3- Kabımızı ve filtre kağıdını ıslatmak için kullandığınız suyu boşaltın.

4- Aeropressi tartınıza yerleştirin kahvenizi ekleyin ve darasını alın

5- Kronometrenizi çalıştırın ve kahvenizin üzerine 50 gram su dökün.

6- Tamamen doygunluğun ulaşması için 30 saniye bekleyin ve sonra kendi karıştırma kaşığıyla birkaç tur karıştırın.

7- 30 saniye sonra 225 gram olana kadar suyun geri kalanını nazikçe ekleyin.

8-Isı kaybını önlemek için filtre kapağını kapatın. ortalama 1 dakika sonra Aeropress’i kupanıza koyun ve 15 saniye hava sesi gelene kadar presleyin.

Afiyet olsun!

AEROPRESS DEMLEME İPUÇLARI:

Yapısı gereği Aeropress kendine has farkı varyasyonlarla demleme yapmaya uygundur. Daha kalın veya daha ince öğütme kullanarak ve biraz daha ılık su kullanarak çok farklı sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca metal filtre kullanarak ta tüm bu varyasyonlara ek olarak daha yoğun ve aromatik sonuçlar da elde etmeniz mümkündür.

 

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler