CHEMEX

DEMLEME REHBERİ

CHEMEX HAKKINDA

Chemex Alman Dr. Peter Schlumbohm tarafından 1941 yılında icat edilmiştir. Dr. Peter Schlumbohm bir kimyager olarak Chemex’ i tasarladığında sadece bir kahve demleme aparatı değil aynı zamanda da şık bir kahve servisi aparatı yapmak istemişti. Kimyager olduğu için karışımların içeriği ve etkileşim parametrelerinin ne kadar kıymetli olduğunu biliyordu. Bundan dolayı da çift katmanlı ve kendi aroması olmayan Chemex Kahve Filtrelerini de tasarladı. Chemex tasarımı o kadar başarılı bulunmuştur ki hala Brooklyn Müzesi, Corning Cam Müzesi ve MOMA ( Museum of Modern Art) tarafından ikonik bir ürün olarak sergilenmektedir.

DEMLEMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE

Taze Kahve:  Lezzetli bir fincan kahvenin en önemli unsuru, kaliteli ve taze kavrulmuş çekirdeklerdir. Kavrulduktan sonraki ikinci haftaya kadar en iyi lezzeti alabilirsiniz.

Arıtılmış veya Kaynak Suyu:  En iyi sonuçlar için kaynak suyu veya arıtılmış su kullanın. Musluk suyunda çok fazla çözünmüş katı madde olduğu için demlemenizi olumsuz şekilde etkileyecektir.

Terazi:  Kahve demlemek için bir terazi kullanmalısınız. Kullanacağınız kahve miktarını bu şekilde kolayca ölçebilirsiniz. Demleme tutarlılığını ve kalitesini gerçekten etkileyeceğini fark edeceksiniz.

DEMLEME ADIMLARI

Chemex için  1:15 kahve-su oranı ile başlayabilirsiniz. Her 1 gram kahve için 15 gram su anlamına gelir. Oranı sizin için ideal bir tat oluşturacak şekilde değiştirerek geliştirebilirsiniz.

BAŞLAYALIM

  • 35 gram orta-kalın öğütülmüş kahve
  • 525g su
  • 4 dakika demleme süresi

1. Chemex filtresini üç katmanını dökülme ağzı tarafına gelecek şekilde yerleştirin. Sıcak su ile filtreyi ıslatıp kağıt ile cam arasında bir sızdırmazlık sağlayın. 

2. 35 gram orta-kalın öğütülmüş kahveyi (öğütülmüş deniz tuzu ayarında) filtreye dökün ve zemini düzleştirmek için hafifçe sallayın. Bir terazi kullanıyorsanız tare alabilirsiniz.

3. Kronometrenizi başlatın, kahve yatağını ıslatacak kadar su dökün.

4. Hafif bir şekilde karıştırılarak kuru topak kalmadığından emin olun ve 30 saniye boyunca blooming’e izin verin.

5. Yarım dakika içinde, su Chemex’in tepesine yaklaşana kadar yavaş, dairesel bir hareketle su dökmeye başlayın. Su seviyesinin düşmesine izin verin, sonra kalan suyu 525g’ye ulaşana kadar ekleyin.

6. Bütün demleme süreci yaklaşık 4 dakika içinde bitmiş olmalıdır.Afiyet Olsun!

CHEMEX DEMLEME İPUÇLARI:

Kahve, fazla özümlendiğinde acılaşır; yani, gereğinden fazla içeriğin sıcak suya geçmiş olması demektir. Öğütülmüş kahvenizi kontrol ederek daha ince öğütülmüş tozların olup olmadığına bakın. Fazla tozlu bir öğütme kahvenizin acılığına sebep olmuştur. 

Eğer demleme 4 dakikadan daha uzun sürdüyse, biraz daha kalın öğütmeyi deneyin.İdeal su sıcaklığı, suyun kaynama noktasına getirilmesi ve ardından bir dakika boyunca bekletilmesiyle elde edilebilecek yaklaşık 94 °C ‘dir.  Fazla kaynar su, kahveyi yakabilirken ılık su da yeteri miktarda demlenememesine yol açar.

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler