FRENCHPRESS

DEMLEME REHBERİ

FRENCHPRESS HAKKINDA

Fransa’da ortaya çıkan ve bu nedenle “Fransız baskısı” adıyla bilinen son derece pratik ve leziz sonuç veren bir kahve demleme yönteminin adıdır. Bizce bilinenin aksine bu demleme aracıyla lezzetli sonuç verecek kahveler hazırlayabilmek gerçekten zordur. Öğütme seviyesine, kullanılacak su miktarına ve demleme süresine dikkat edilmezse son derece sıradan kahveler demlenmesi muhtemeldir. Diğer tüm ekipmanlara göre optimum seviyeyi bulmak biraz uğraştırıcı ve zaman alan bir süreçtir.

DEMLEMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE

Taze Kahve:  Lezzetli bir fincan kahvenin en önemli unsuru, kaliteli ve taze kavrulmuş çekirdeklerdir. Kavrulduktan sonraki ikinci haftaya kadar en iyi lezzeti alabilirsiniz.

Arıtılmış veya Kaynak Suyu:  En iyi sonuçlar için kaynak suyu veya arıtılmış su kullanın. Musluk suyunda çok fazla çözünmüş katı madde olduğu için demlemenizi olumsuz şekilde etkileyecektir.

Terazi:  Kahve demlemek için bir terazi kullanmalısınız. Kullanacağınız kahve miktarını bu şekilde kolayca ölçebilirsiniz. Demleme tutarlılığını ve kalitesini gerçekten etkileyeceğini fark edeceksiniz.

DEMLEME ADIMLARI

French Press için 1:15 kahve-su oranı ile başlayabilirsiniz. Her 1 gram kahve için 15 gram su anlamına gelir. Oranı sizin için ideal bir tat oluşturacak şekilde değiştirerek geliştirebilirsiniz.

BAŞLAYALIM

  • 27 gram kalın öğütülmüş kahve
  • 400 gram su
  • 4 dakika demleme süresi

1- Frenchpresi biraz sıcak su dökmek suretiyle önceden ıslatıp ısıtın

2- Öğütülmüş deniz tuzu ayarında kalın öğütülmüş kahveyi ekleyin.

3- Kronometrenizi başlatın, ön ıslatma (blooming) için suyu 3’te birine kadar dökün.

4. 30 saniye içinde, hafifçe sallayarak veya bir kaşıkla hafifçe karıştırın.

5. Kalan suyu toplamda 400 gram olacak şekilde ekleyin

6. Toplamda 4 dakikaya kadar bekleyin, ardından yavaşça pistonu sonuna kadar itin.

7. Aşırı demlenmeyi önlemek için bekletmeden kupalara servis edin.

Afiyet Olsun!

FRENCHPRESS DEMLEME İPUÇLARI:

Kahve, fazla özümlendiğinde acılaşır; yani, gereğinden fazla içeriğin sıcak suya geçmiş olması demektir. Öğütülmüş kahvenizi kontrol ederek daha ince öğütülmüş tozların olup olmadığına bakın. Fazla tozlu bir öğütme kahvenizin acılığına sebep olmuştur.

Filtrede sıkışmış eski kahve hoş olmayan acılara neden olur; her kullanımdan sonra French Press’i iyice temizlemenizi öneririz.
İdeal su sıcaklığı, suyun kaynama noktasına getirilmesi ve ardından bir dakika boyunca bekletilmesiyle elde edilebilecek yaklaşık 94 °C ‘dir. Fazla kaynar su, kahveyi yakabilirken ılık su da yeteri miktarda demlenememesine yol açar.

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler