HARIO V60

DEMLEME REHBERİ

HARIO V60 HAKKINDA

Üçüncü dalga kahve akımının en ön plana çıkmış kahve demleme yöntemi Hario V60’dır. Kolay bir yöntemdir ama varyasyonlarla farklı sonuçlar alınabilir.
DEMLEMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE

Taze Kahve:  Lezzetli bir fincan kahvenin en önemli unsuru, kaliteli ve taze kavrulmuş çekirdeklerdir. Kavrulduktan sonraki ikinci haftaya kadar en iyi lezzeti alabilirsiniz.

Arıtılmış veya Kaynak Suyu:  En iyi sonuçlar için kaynak suyu veya arıtılmış su kullanın. Musluk suyunda çok fazla çözünmüş katı madde olduğu için demlemenizi olumsuz şekilde etkileyecektir.

Terazi:  Kahve demlemek için bir terazi kullanmalısınız. Kullanacağınız kahve miktarını bu şekilde kolayca ölçebilirsiniz. Demleme tutarlılığını ve kalitesini gerçekten etkileyeceğini fark edeceksiniz.

DEMLEME ADIMLARI

Hario V60 için 1:15 kahve-su oranı ile başlayabilirsiniz. Her 1 gram kahve için 15 gram su anlamına gelir. Oranı sizin için ideal bir tat oluşturacak şekilde değiştirerek geliştirebilirsiniz.

BAŞLAYALIM

  • 25 gram ince-orta ayar öğütülmüş kahve
  • 375g su
  • 2.5 – 3 dakika demleme

1- Filtre kağıdını V60’a koyun.  Altına da kahve kupanızı veya uygun bir sürahi (server, karaf) yerleştirin. Filtre kağıdını sıcak su ile ıslatın ve alta dökülen suyu dökün. Bu şekilde filtreden kağıt tatlarını büyük ölçüde gidermiş ve sürahinizi de ısıtmış olursunuz.

2- 25g kahve öğütün ve filtreye koyun. Öğütme ayarı olarak ince-orta bir ölçü tercih edebilirsiniz. Düz bir yatak oluşturması için V60’a hafifçe vurabilirsiniz.

3- Kaynattığınız suyun 75g’ını kahvenize hafifçe dökün. Suyunuz 92-96 °C civarında olmalıdır. Isı kontrollü bir su ısıtıcınız yoksa tam olarak kaynadıktan bir iki dakika bekletirseniz bu ısıya düşmüş olur. Suyu filtrenin dışına yakın yerinden merkeze doğru dairesel bir şekilde dökün.

4- Tüm kahvenin ıslandığından emin olmak için karıştırabilirsiniz, toplamda 30 saniye bekleyin. Bu ilk demleme blooming olarak adlandırılır ve kahvedeki gazların çıkmasına yardımcı olur.

5- Toplam 375 gram ekleyinceye kadar dairesel bir hareket kullanarak yavaşça dökün.

6- Ortalama 2.30 ila 3 dakikada biten demlemenin ardından kahvenizin keyfini çıkarabilirsiniz.Afiyet olsun!

HARIO V60 DEMLEME İPUÇLARI

Zamanlama önemlidir. Çok hızlı demlemek, kahve zeminini tamamen zayıflatarak, kahve tadını zayıflatacaktır. Çok yavaş demleme aşırı ekstraksiyona ve acılığı neden olacaktır. 2.30 – 03.00 arası bir zaman hedefleyin.

2.30 dakikadan önce biten demleme süreleriyle ilgili sorunları gidermek için daha ince öğütme deneyin ve daha yavaş dökün.
3 dakikadan uzun süren demleme sorunlarını gidermek için daha kalın öğütmeyi deneyin ve daha hızlı dökün. Herhangi bir tıkanıklığı gidermek için dairesel bir karıştırma deneyebilirsiniz.

İdeal su sıcaklığı, suyun kaynama noktasına getirilmesi ve ardından bir dakika boyunca bekletilmesiyle elde edilebilecek yaklaşık 94 °C ‘dir.  Fazla kaynar su, kahveyi yakabilirken ılık su da yeteri miktarda demlenememesine yol açar.

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler