Kahve İşleme Yöntemleri

Kahve ağacının meyveleri çekirdek cinsine göre sarı, turuncu ve parlak kırmızı iken ve en olgun durumda toplanırlar. Toplama işlemi bittikten sonra çekirdekler, tercih edilen farklı işleme yöntemlerinden biri veya birkaçı ile meyveden çıkarılırlar. Bu yöntemler doğal, tam yıkama ve hibrit yöntemlerdir.

İşleme yöntemleri kahve tat ve aromalarına doğrudan etki eder. Yeterli su olmaması, ekipman, bölgesel gelenekler, ulaşım gereksinimleri ve iklim gibi unsurlar nedeniyle kahvelerin işlenme biçiminde pek çok varyasyon vardır.

YIKANMIŞ

Islak İşleme

Meyve, kabuğu ve dış etli kısmının ayrılması için “depulper” adı verilen bir makinede işleme tabi tutulur. Daha sonra yıkanarak belirli bir süre su dolu havuzlarda bekletilirler. Tekrar yıkanarak güneşte kurutulmaya alınırlar.

Bu işlemler, parlak, karmaşık bir asitliğe ve ipeksi bir gövdeye sahip kahveler elde edilmesini sağlar. Yıkanmış kahveler, yetiştikleri bölgelerin gerçek karakteristiklerini gösteren tatsal profiller sunarlar.

KURU

Doğal İşleme

Meyveler toplandıkları haliyle geniş avlularda veya yükseltilmiş yataklara serilerek güneş altında kurutulur. En eski kahve işleme yöntemidir. Küf, mayalanma ve çürümeyi önlemek için kahve düzenli olarak döndürülür. Meyve, çekirdeklerin etrafında yapışık şekilde kurur ve kuru üzüm benzeri bir kabuk oluşturur. Bu kabuk daha sonra mekanik olarak ayrıştırılır.

Bu kahve tipik olarak belirgin olmayan bir asiditeye belirgin meyve notaları ve etraflı bir gövdeye sahiptir. Fincanda çok fazla lezzet hissedilir, ancak düşük kaliteli çekirdekler bundan biraz yoksun olabilirler.

YARI YIKANMIŞ veya YARI DOĞAL

Hibrit İşleme

Yarı Yıkama (Semi Washed):  Kabuğu ve etli kısmı makineler kullanarak çıkarılan çekirdekler yapışkan tabaka yıkanmadan bir süre daha bekletilir. Son kurutma işleminden önce yapışkan tabakanın giderilmesi için yıkanırlar. Sonuç olarak tatlı gövde, nazik meyve notaları ve hoş dengeli bir asidite içeren bir profil oluşur.

Pulped-Natural veya Honey Process:  Meyveler depulper makinasından etli kısımları ezilmiş halde geçtikten hemen sonra kurumaya alınırlar. Etli kısımda bulunan şeker meyveye ek bir tatlılık verir ve daha kalın bir gövde oluşur. Bekleme süresiyle bağlantılı olarak sarı, kırmızı ve siyah renklere göre yellow honey, red honey ve black honey olarak isimlendirilirler.

Kurutma ve Son İşlemler

Kahve çekirdekleri yukarıdaki işleme yöntemlerinden sonra kurutulmaları gerekir. Beton avlular, yükseltilmiş yataklar, güneşte kurutma yatakları veya mekanik kurutucular üzerine yerleştirilir ve nem içeriği yaklaşık % 10-12’ye düşene kadar kurutulur.

Kurutulduktan sonra kuru değirmene gönderilir. Kuru değirmende kurumuş çekirdek son kabuk katmanından da ayrıştırılıp boyut, yoğunluk ve renklerine göre sınıflandırılıp sorunlu çekirdekler çıkarılır. Bu sebeple kuru değirmen, elde edilen yeşil kahvenin en yüksek kalitede olmasını sağlamada büyük bir rol oynamaktadır.

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler