Kahve Kavurma Hakkında

Kavurma, işlenmiş kahve meyvesinin çekirdeğinin kavrulması işlemidir. Başlangıçta, yeşil çekirdek kavurma makinasının ürettiği ısıyı endotermik olarak emer ve ısı çekirdeğe ulaşıncaya kadarki süreçte sahip olduğu nemi kaybeder. Çekirdek merkezindeki su buharlaşır ve çekirdek hızla genişledikçe hücre duvarları bozulur ve “ilk çatlama” olarak bilinen bir patlama sesi oluşur. Farklı türde çekirdeklerin bu ilk çatlaması farklı zamanlarda ve farklı ısılarda olabilir, bu yüzden yeni bir çekirdek ile yaptığımız ilk şey kavurma profili geliştirmektir. İlk bir kaç kavurma oturumunda yükleme sıcaklığı, miktar, hava akışı, ısı uygulaması ve kavurma gelişim zamanı gibi değişkenleri netleştiririz. Üretime ve siz değerli müşterilerimize sunmadan önce en iyi lezzeti elde etmek için bunlar olmazsa olmazımızdır.

Gelişim ve Kavurma Profilimiz

Biz, renklerden ve klişeleşmiş kavurma seviyelerinden ziyade gelişime odaklanıyoruz. Bir çekirdeğin kavrulurken içinde olup bitene dikkat etmeden kavrulma seviyesinin hafif veya koyu olup olmadığı hakkında konuşmak çok basittir. Ancak bizim için önemli olan, her çekirdeğin içten dışa doğru gelişmiş olmasıdır. Dıştan kahverengi ama içinin tam kavrulmadığı bir şekil almasını istemiyoruz. Bunun yerine, düzgün bir şekilde gelişmiş bir kahve hedefliyoruz. Kavurduğumuzda amacımız, çekirdeğin sunabileceği en iyi seviyenin kilidini açmaktır ve ancak bu şekilde tek yöreye has çekirdeğin (single origin) eşsiz ve heyecan verici tadını alabiliriz. Bunu sağlayabilmek de kavurma miktarı, ağırlık, yoğunluk, nem içeriği, nem aktivitesi ve çevre değişkenleri nedeniyle her bir çekirdek türünün kendine has bir kavurma profiline sahip olduğunu bilmek ve bunlara dikkat etmek anlamına gelir.

Ana kavurma profilimiz drip veya pour over da denilen filtre demleme yöntemlerini esas alır. Çekirdek tipine göre değişmekle birlikte genelde Açık-Orta, Orta ve Orta-Koyu diyebileceğimiz seviyelerde kavurum yapmayı tercih ediyoruz. Espresso olarak kullanıma daha uygun olduğunu düşündüğümüz ve tecrübe ettiğimiz çekirdekleri de orta-koyu bir seviyede kavurmaktayız. Ama bizim koyu olarak nitelendirdiğimiz seviye kesinlikle çekirdeğin yağlanmaya başladığı FullCity+ veya ikinci çatlama seviyeleri de değildir.

Espresso, konsantre bir içecek üreten benzersiz bir demleme yöntemidir ve bu nedenle, asiditenin daha düşük ve dengeli olduğu filtreye göre daha koyu bir kavuruma ihtiyaç duyar. Bu tarz bir kavrulma da çekirdeğin espresso olarak optimum tadı verebilmesine izin verir.

Filtre profilimiz, ev ve ofiste kullandığımız kahve makinelerinden AeroPress’e kadar her tür demleme için harikadır. Demleme yöntemleri ve tekniklerimiz hakkında daha fazla bilgi için demleyelim sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tutarlılık

Tutarlılık, kalitemiz için önemlidir. Kavrumdan kavruma değişen bir üretim yapmak istemiyoruz. Bu nedenle bizim için tutarlılık her zaman öncelik taşır. Kavurma işlemi çekirdek gelişimini etkileyen ısı enerjisi değişkenlerine karşı oldukça hassastır. Kavurma profillerimizi oturtma biçimimizden, ekipmanlarımızı özelleştirme tekniklerimize, bilgisayar destekli kavurma programımıza kadar değişmeyen tek misyonumuz, gerçek kaliteyi mümkün kılan tutarlılıktır.

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler