Kahvede Denge

Kahvenin yetiştirilmesinden özenle kavrulmasına, öğütülüp demlenmesinden fincanımızda keyifle yudumladığımız ana kadar olan sürecin tamamı lezzetli bir kahve keyfi içindir.  Çoğu zaman kahveyi karmaşık orman meyveleri, narenciye-limon, şeker-çikolata-karamel tatlarına benzetebiliriz. Bu lezzetleri alabilmek ve içtiğimiz kahveyi tam anlamında yorumlayabilmek için aşağıdaki dört ana kavrama odaklanmamız gereklidir.
1-Tatlılık

Tam anlamıyla gelişmiş bir kavurmaya sahip kahve karamelize olan doğal şekere ve doğal bir tatlılığa sahip olmalıdır. Tattığınız kahveden karamel, şeker, şeftali suyu veya kayısı tatlılığı alabiliyorsanız bu iyiye işarettir. 

2-Asidite

Harika bir kahve, turfanda ve yeni olgunlaşan bir meyve tatlılığının ve mayhoşluğunun dengelendiği tatlara sahiptir. Daha olgunlaşmış meyvelerde mayhoşluk azalmaya ve tatlılık artmaya başlar. Kahvenizden de fazla mayhoş tatlar almakla birlikte biraz mayhoş ve asidik ama bir o kadar da tatlılık alabilirsiniz. 

3-Gövde

Her şeyin doğru olduğu bir kahve ağızda harika bir tat ve ağırlık oluşturur. Kahvede gövde, ağzınızda oluşturduğu ağırlığını ve dokusunu tanımlar. Çok yağlı, az yağlı ve yağsız ince bir süt arasındaki farkı bununla bağdaştırabilirsiniz. Kahveniz kısmen zayıfsa veya gövde az hissediliyorsa, bu hissi arttırmak için her şey sabitken daha fazla kahve ile demlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak kahve miktarını arttırarak çok fazla ekşi tatlar almaya da yol açabilirsiniz.

4-Bitiş

Aldığınız bir yudumun ardından nasıl bir hisse kapıldığınızı değerlendirin. İkinci bir yuduma keyifle bir iştah duyuyor musunuz. Öyleyse bu lezzet göstergesidir. Kötü bir bitiş kötü demlenmiş bir kahve anlamına gelir. Acı veya odunsu bir bitiş varsa kısmen daha kalın öğütmeyi deneyebilirsiniz. Denge ve tatlılık hızlı başlayıp hızlı bitiyorsa kısmen daha ince öğütme ile bu hissi uzatabilirsiniz.

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler