KALITA WAVE

DEMLEME REHBERİ

KALITA WAVE HAKKINDA

Kalita Co. 1950’lerden beri Japonya’da kahve ekipmanları üreten bir aile şirketidir. Bu aparatın farkı filtre tabanının düz ve 3 delik bulunması ve bu sayede kahvenin daha eşit bir ekstraksiyon ile demlenmesini sağlamasıdır. Kullanılan kağıt filtresi ise zigzaglıdır.

DEMLEMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE

Taze Kahve:  Lezzetli bir fincan kahvenin en önemli unsuru, kaliteli ve taze kavrulmuş çekirdeklerdir. Kavrulduktan sonraki ikinci haftaya kadar en iyi lezzeti alabilirsiniz.

Arıtılmış veya Kaynak Suyu:  En iyi sonuçlar için kaynak suyu veya arıtılmış su kullanın. Musluk suyunda çok fazla çözünmüş katı madde olduğu için demlemenizi olumsuz şekilde etkileyecektir.

Terazi:  Kahve demlemek için bir terazi kullanmalısınız. Kullanacağınız kahve miktarını bu şekilde kolayca ölçebilirsiniz. Demleme tutarlılığını ve kalitesini gerçekten etkileyeceğini fark edeceksiniz.

DEMLEME ADIMLARI

Kalita Wave için  1:15 kahve-su oranı ile başlayabilirsiniz. Her 1 gram kahve için 15 gram su anlamına gelir. Oranı sizin için ideal bir tat oluşturacak şekilde değiştirerek geliştirebilirsiniz.

BAŞLAYALIM

  • 19 gram orta ayar öğütülmüş kahve
  • 275g su
  • 2.5 – 3 dakika demleme

1- Filtrenizi Kalita’ya yerleştirerek sıcak suyla iyice ıslatın.

2- Islatma suyunu dökün ve filtreye orta ayar öğütülmüş kahvenizi ilave edin.

3- Kronometrenizi çalıştırın ve kahve yatağına 50 gram su dökün.

4- Tüm kahvenin ıslandığından emin olun. 45 saniye bekleyin. Bu ilk demleme blooming olarak adlandırılır ve kahvedeki gazların çıkmasına yardımcı olur.

5- Su ağırlığınız 150 grama ulaştığında, 275 grama kadar dairesel hareketlerde daha hızlı dökün. Dökümü bitirmek yaklaşık 45 saniye alacaktır. 

6- Toplamda 2.5 dakika süren demlemenin ardından kahvenizin keyfini çıkarın.Afiyet olsun!

KALITA WAVE DEMLEME İPUÇLARI

Zamanlama önemlidir. Çok hızlı demlemek, kahve zeminini tamamen zayıflatarak, kahve tadını zayıflatacaktır. Çok yavaş demleme aşırı ekstraksiyona ve acılığı neden olacaktır. 2.30 – 03.00 arası bir zaman hedefleyin.

2.30 dakikadan önce biten demleme süreleriyle ilgili sorunları gidermek için daha ince öğütme deneyin ve daha yavaş dökün.
3 dakikadan uzun süren demleme sorunlarını gidermek için daha ince öğütmeyi deneyin ve daha hızlı dökün. Herhangi bir tıkanıklığı gidermek için dairesel bir karıştırma deneyebilirsiniz.

İdeal su sıcaklığı, suyun kaynama noktasına getirilmesi ve ardından bir dakika boyunca bekletilmesiyle elde edilebilecek yaklaşık 94 °C ‘dir.  Fazla kaynar su, kahveyi yakabilirken ılık su da yeteri miktarda demlenememesine yol açar.

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

İndirim Kuponu ve Kampanyalar Hakkında Bilgilendirelim!

Duyuru listemize kayıt olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazıp Kayıt Ol butonuna tıklamanız yeterlidir. Şimdiden Teşekkürler.

Kayıt Oldunuz! Teşekkürler